Co zabrać do Maroko? Kraj kontrastów…

Maroko_fotoplener_

Co zabrać?

Wybierając się do Maroka nie trzeba się jakoś specjalnie wyposażać. Niezbędna będzie jasna, lekka odzież i olejki z dużym filtrem, chroniące skórę przed słońcem.
Jeśli wybieramy się na Saharę możemy wziąć woreczki foliowe, aby ochronić bagaż przed wszędobylskim pyłem.
Biorąc urządzenia elektryczne inne niż ładowarka telefonu dobrze zaopatrzyć się także w przejście do amerykańskich gniazdek. W większych hotelach może być ona jednak niepotrzebna, hotel może być dostosowany do potrzeb Europejczyka, lepiej zapytać przed wyjazdem w biurze podróży o typ gniazdek na miejscu.
Poruszając się po kraju samochodem trzeba brać pod uwagę zły stan dróg poza miastami i brawurowy styl jazdy miejscowych kierowców. Zasada ograniczonego zaufania obowiązuje w Maroku ze zwiększoną mocą.
W miejscach kultu religijnego ( meczety, marabuty itp.) i pamięci narodowej trzeba zachować skromny strój, podobnie jak na wsiach i w miejscach rzadziej uczęszczanych przez turystów.
Opalanie topless budzi w Maroku kontrowersje, najlepiej nie robić tego poza strzeżonymi plażami hotelowymi.
Nie wolno fotografować obiektów rządowych, mostów i obiektów wojskowych, zapór wodnych; fotografowanie niektórych zabytków jest płatne.
Hotele nie odpowiadają za skradzione rzeczy. Dlatego najlepiej, nawet w tych renomowanych, cenniejsze przedmioty trzymać w sejfach.
Kobietom odradza się samotne podróżowanie po Maroku.
Wybierając się na własna rękę na Saharę lepiej zgłosić ten fakt policji. Najlepiej jednak robić to tylko z przewodnikiem.

Klimat. Kiedy jechać?

W okolicach granicy z Algierią panuje skrajnie suchy i gorący klimat. W pozostałej części Maroka jest on o wiele łagodniejszy – typowo śródziemnomorski, z bezdeszczowymi latami i łagodnymi, wilgotnymi zimami. W stolicy kraju, w Rabacie, średnia temperatura w styczniu wynosi 13 stopni Celsjusza. Nic zatem dziwnego, że śnieg w Maroku można spotkać tylko w wyższych partiach gór. Trzeba jednak pamiętać, że zima jest tam stosunkowo chłodna. Lata natomiast potrafią być niezwykle upalne i dawać się we znaki osobom z naszej strefy klimatycznej. Najpraktyczniej jest zatem wybrać się do Maroka jesienią lub wiosną. Wtedy też ceny mogą być nieco niższe, a tłok nieco mniejszy.
Niemniej jednak latem Maroko także może być atrakcyjne, zwłaszcza dla tych, którzy szukają przede wszystkim słońca, gorącego piasku plaż i ciepłej wody.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *